Skip to content

Výměna

by Ondra on September 28th, 2013

U protinožců u mají zajímavý systém odběru elektřiny. Na počátku bylo rozhodnutí nestavět další elektrárny. Lidem nasadili takový trochu jiný hodiny. Ne přičítací, ale odečítací. Na začátku měsíce dostanete penzum kilowatthodin a pak už jenom čerpáte. Když ho dočerpáte, dosvítili jste. Posvítíte si zase až další měsíc. Když to zavedli, tak ten první měsíc se jim lidi trápili. Nestačilo jim to. Pak už to bylo dobrý. Vždycky jim zbylo.

…nabídnout ze zahrady můžu patizonky, něco málo červený řepy, celeru, černá ředkev vyjde, když bude dobrej říjen. Brambory se tu letos nikde neurodily, resp. je jich hodně, ale jsou malý – kdybys chtěl, něco máme, jak jsou malý jsou zase chuťově lepší, jen je to teda strašná pakárna to loupat…

Možná právě tohle je fajn boj proti chiméře nutnosti růstu. Proti nenažranosti a touze spotřebovávat pořád víc. Cílená stagnace nebo řízený útlum je něco, co ekonomice neprospívá. Prospívá to ale člověku a jeho duševnímu zdraví. Je vtipný, že ti, které většinou obdivujeme, rostou úplně jinak. Tak nějak dovnitř. Párkrát jsem se tu zmínil o touze svoje produkty neprodávat, jen vyměňovat. Nějakou dobu bylo ticho a pak začaly chodit maily. Postupně. Jednotlivě. Jejich písmenka promlouvají o touhách ostatních lidí. O schopnostech leccos si vypěstovat a vyrobit, stejně jako o neschopnosti dělat všechno. Ale všechno přece nikdo dělat nemusí.

…měníme mezi sebou svý produkty. Všichni všechno děláme totál bez chemie a maximálně šetrně k okolí, prostě pokus o vyvážení systému. Já mám letos dobrou úrodu česneku a posledních pár flašek 5-ti letý slivovice co zrála v morušovým soudku – teda pro mě trošku zklamání, ale někdo je z ní zas nadšenej, na mě je taková ‘moc čistá’. Česnek je jeden z mála k jakýmu se dostaneš, co neviděl ani sulku ani jinou chemii a je to místní odrůda , zvyklá na klima kolem řeky, kde ho pěstuju. Přemnožuju si ho z pacibulek, to je jediná očista sadby. Žádná extra pálivost, ale má příjemnou decentní chuť, která se nepodobá žádný aktuální komerční odrůdě…

Máte v zásadě dvě možnosti, jak naložit s vlastní produkcí. Buď svoje produkty komplet odprodáte obchodníkovi nebo je na vlastní pěst nabízíte koncovým zákazníkům. Existuje ale ještě třetí možnost. Najít si někoho, kdo potřebuje to, co děláte a vzít si to jako zakázku. Vypěstovat mu to, vyrobit mu to. Podmínkou je, že ten druhý zase má něco, co chcete vy. Mirka má králíky a kachny. Chce med a mošt. Libor má česnek a brambory. Chce víno. Honza má medovinu, slepice, brambory a pšenici. Chce všechno možný. Vašek má žito a dělá úly. Sám nechce nic, ale jeho žena chce hodně cideru.

…můžu vyměnit trošku naší pšenice, teď máme malý kuřátka, tak za 3 měsíce bych mohl dát do placu už vcelku pěkný slepičky, no a nebo hned pár těch kuřátek. Jinak ještě přichází v úvahu nějaká lahev medoviny, na košt. Měl jsem toho s kámošem cca 200l…

Romantiku stranou. Těch bláznů, co takhle chtěj měnit věci, je zatím jenom pár. Ale jsou a já si je objedu. Cesty autem po republice nebudou zrovna vzorem udržitelnosti, ale nebyli jsme letos na dovolený, takže co. A taky to musíme brát jako nutnou daň za pionýrizmus. A mimochodem to bude asi i prča. Mám novou kameru, takže to budu točit. Až si to odzkouším, chtěl bych si stanovit spotřební kredit a postupně ho navazovat na to, co dělám. Na víno, na cider, na med. A vyřeším tím i koníčkový dilema. Nebudu prodávat, jenom vyměňovat. Jestli nic jinýho, tak tohle rozhodně prča bude.

PS: Pokud máte něco na výměnu a něco naopak chcete, napište. Napřed to budu zřejmě propojovat mailama, později na to asi udělám nějakou webovou appku.

4 Comments
 1. vyměním slámovku za med .) popřípadě další poživatiny …

 2. Slamak permalink

  Dobrá myšlenka, přidal bych se.
  Zatím budu připravovat víno …..

 3. Mirek permalink

  No jo, ale takhle si to stát nepředstavuje. Když budete měnit, nedostane žádný DPH, protože jen úchyl by z toho DPH odváděl. Že?
  Ale jednou to měnění dopadne i u nás. V Řecku je to už dost běžný, protože nenažraný stát má stále nataženou ruku i na zbankrtovaný.

 4. Nevím, Mirku. Popravdě řečeno jsem hledal, jak výměna vypadá z pohledu zákona a našel jsem jenom tohle: http://www.mesec.cz/zakony/obcansky-zakonik-2014/f4585857/
  Je to jen úprava vztahů mezi dvěma měnícimi, o odvodu státu ale nic. Máte lepší odkaz?

Leave a Reply

Note: XHTML is allowed. Your email address will never be published.

Subscribe to this comment feed via RSS