Archivní a diskriminované hrabičky
Máte chuť na opravdický archívky? V aukční síni Bonham´s se teď draží pár kousků ze zazděnýho sklepa. V Guernsey totiž před Němcem schovali svoje poklady – Latour, Margaux a Mouton z obskurních let, jako třeba 1926, 1928 a 1929. Jaký to sakra byly roky? Nemůžu si nějak vzpomenout. Dědóóóóó?!
“Kup mi láhev Lambrusca,” říká mi kamarádka, která mi dělá daně, když se jí ptám, co za to chce. “Ale ať je pořádně sladký.” Jak to bude letos? Zase jsem jí rok neviděl, sakra. Ale proč jsem si na to vzpomněl – jednak se zas blíží ta trapnost finančního přiznání a jednak mě zasáhly dvě Lambrucso akce za týden. Gary měl Lambrusco epizodu a Do Bianchi rozplývá nad další přírodní láhví. Herdek, proč to k nám nikdo nevozí?
Párkrát jsem tu upozorňoval na podcast Grape Radio, kde se často odehraje zajímavá poslechová záležitost. (K žehlení je to super a dá se u toho i štípat dříví!). Teď jsem objevil Wine Biz Radio. O co jde? Mrkněte, poslechněte.
Komu nestačí audio, ale chce si s tím vlézt do postele, ten si musí koupit hromadu papíru. Spoustu knížek očekává Tom Wark tady, peejee tady. Kdybych to ale měl všechno přečíst, nevím, kdy bych vůbec pil a sbíral zkušenosti. To je děs.
Alice Feiring je ve Francii. Objíždí vinaře, chodí po degustacích, kalí v barech. Najdete tu drby ze zákulisí, neformální profily vinařů a cestovní deníky. Pokud jí sledujete, mrkněte sem. Doufám, že z toho bude další knížka, stejně dobrá, jako ta první.
Poslední hrabičky byly ve znamení ozáření UV světlem. Jde o nový způsob stabilizace vína. Jak poznamenal jeden diskutující vinař, bez síry se ale stejně neobejdeme, protože ta se používá hlavně pro zabránění (zpomalení) oxidace. Píšu o tom proto, že článek o problému má i Alder na Vinography a diskutující vinaři v komentářích většinou zmiňují stejný problém. UV světlo je to, čemu se bráníme tmavou láhví, víno pod jeho vlivem degraduje. Zajímavý, ale pořád o tom nevíme dost, mám ten dojem. Takže se pustím do sbírání informací a asi o tom něco napíšu. Co myslíte… otisknou mi to pak v Obzoru?
Nedávno jsme tu gossipovali o temperatůře. Schválně jsem si gůglil tohle téma a co jsem nenašel: Garyho epizodu 273 (to jsem ještě nekoukal denně), kde dá jedno víno na rozpálenou střechu, druhý do chlaďáku a po třech nebo čtyřech hodinách se jde mrknout, co to urobilo. Moc fajn přístup. Přesně tak bych to udělal. Teda pokud bych měl tolik láhví nějakýho bezva blendu z Bolgheri.
V Americe už nastartovali další ročník Wine Blog Awards. Bohužel, naše vínopsavce diskriminují! Blog podle jejich pravidel musí být v jejich jazyce, což nás vyřazuje ze hry. Uděláme si vlastní ceny… aha, to už jsem měl v plánu na podzim. Huž du na to!
Kam dáváte vychladit a zteplat víno? Kdy jste naposled pili Lambrusco?
informace k UV sbirej a do toho clanku se po te pust, urcite je to zajimave tema…
a v 273ce me hodne prekvapil ten ‘chvilkovej’ vliv teploty na korek
m.s.
Jeden test s vlivem teplot, teda spíš různého skladování vína, dělala MF Dnes: http://ekonomika.idnes.cz/spatne-skladovani-muze-zhorsit-chut-vina-f1t-/test.asp?c=A061201_636476_test_str 🙂 Jsem to taky doma zkoušel, jedno víno uložené při zhruba 11°C a druhé normálně v místnosti, asi tři měsíce. Ale test nevyšel, ten z ledničky byl korkáč 🙂
AD Lambrusco… http://www.vinodivino.cz/vina/azienda-agricola-manicardi-emilia-romagna/lambrusco-grasparossa-di-castelvetro-cru/produkty.tab.cs.aspx … sice Lambrusco moc často nepiju, ale tohle mne opakovaně nadchlo 🙂
Pavouk: Velikost korku mě taky dostala. Jak se úplně rozlezl…
J.Č.: Jo, na ten test jsem koukal, ale sám jsem se do toho ještě nepustil. I když teď v těch mrazech jsem měl ve sklípku 4tyři stupně místo běžnejch osmi, takže uvidíme 🙂
Také jsem se ve sklípku dostal na 4 stupně oproti běžným 10. Zatím jsem však žádný neblahý vliv na víno nezpozoroval. Domnívám se, že když dochází k postupnému snižování či zvyšování teploty, mělo by to mít vliv na víno minimální. Nejhorší jsou skokové změny teploty. Ale žádné pokusy s ničením vína záměrnou změnou teplot jsem neprováděl. Na to je mi toho vína příliš líto 🙂