Vinografí top 10
Lehce, docela jako opilci na náledí, padají na Nový rok první předsevzetí:
- Nebudu snídat bifteky ani zavináče.
- Každej den nasekám dřevo aspoň na dva dny dopředu.
- Nebudu házet špinavý prádlo ze schodů.
- Budu psát konzistentně kvalitně, bez invektiv vůči vinařům.
- Nebudu zlý na psy.
Příchází tak trochu bilance. Uvědomování si, co byl vlastně rok 2008 zač a co nám proteklo hrdly. Trklo mě to, když se tu stavili v říjnu naši s moštem a kladli nám na srdce, ať pro příští várku (za rok) nevyhazujeme láhve od vína, protože se jim pak nedostává nádob k naplnění. Fajn, řekl jsem si. Budeme vám je schovávat. Ale už o Vánocích jsme jich měli plnou garáž.
Nechci teď dělat bodování ani hodnocení. Nechci nic řadit podle umístění. Jen se zkusím ohlídnout za tím nejlepším, co jsem tenhle rok vypil. Omezím se striktně na vína, protože obecnejch zážitků je jako hospod na Žižkově. Následuje teda deset top vín za rok 2008 podle mojeho jazzýčku.
Louis Sipp: Riesling Grand Cru Osterberg 2004 (Intenzivní Riesling v tom nejlepším slova smyslu. Aroma rybinky, citrusů a kamení – prostě jako když vytáhnete kámen z vody, rozpůlíte ho a pokapete citrónem. O panu Sippovi jsem psal tady; až budete v Ribeauvillé, stavte se tam!)
Vinohradnické družstvo Limbach: Frankovka pozdný zber 2000 (To je zajímavá šarže, nalahvovaná až v roce 2006, nádherně komplexní víno, o kterým jsem nic nenapsal jen proto, že si suším poslední láhev a čekám, co s ní čas udělá. Pokud se ale dostanete do Limbachu nebo do Trnavy, zkuste ji.)
Vinicole Patrizi: Barbera d´Alba 2004 (Jasná volba. Moc krásný víno, vyloudilo na mně celej článek tady.)
Weingut Lauerburg: Riesling Badstaube Bernkastel 2002 (Kabinetní Mosela v celý svojí kráse. Drcená břidlice, houba na tabuli. Mám ještě dva kartony a nemůžu se ho nabažit. Od stejného vinařství je ještě k mání pozdní sběr, ale ten chce buď víc času, nebo prostě není tak super. Docela by mě zajímalo, co s tímhle vínem bude za pět let, ale to bych ho musel mít těch kartónů deset, aby mi tak dlouho vydrželo.)
Richard Stávek: Rosé sekt z Zweigeltrebe 2004 (Jentaktak, že se tahle lahvinka vešla do roku 2008, stihli jsme jí “otevřít” (sekerou) asi dvě hodiny před silvestrovskou půlnocí. Jde asi o naprosto neprodejnou záležitost, kterou jsem z Richarda nějak vymámil při vinobraní (o kterým jsem furt ještě nic nenapsal, sakra! Musím to napravit.).
Vinařství U Svatého Tomáše: Rulandské modré jakostní 2006 (S mírným nadšením v mezích jakosti jsem tenhle kousk opěvoval tady, naprosto mě pak dorazila hrdost, s jakou se poměřil s velikány z Burgund na nedávný párty u pana Skleničky. Napíšu víc!)
Vinicole Balgera: Grumello Riserva 1999 (O vinařství Balgera jsem psal tady. Vínka z jejich produkce jsou konzistentně vynikající, dlouvěká a dlouhozrající. Intenzivně tradiční záležitost.)
Tasovické vinařství Hodonice: Sauvignon výběr z hroznů 2005 (Padlo docela nedávno k domácí paštice a bylo nutno přiobjednat něco do zásoby. Hezká ukázka domácího umění v tomhle oboru.)
Lahofer Dobšice: Ryzlink rýnský pozdní sběr 2005 i 2006 (Tajemná ryba a sektorová almara. Pokud jste to nečetli, tak hurá na to. O nulapětce jsem tu nedávno hlásil, že je jí ještě pár lahví v Dobšicích. Poslední šance.)
Vodavoda 2008: hloubkový sběr(Pokud nechcete, aby vás ráno bolela hlava, tak při pochlastávání jezte a hlavně pijte vodu! Ta naše je z 27 metrů hluboký studny, krasově minerální. S citrónem je skvělá, bez něj taky. Zajímáte se o vodu obecně? Pak šupky sem.)
Otázka dne je jasná. Vaše letošní top 10. Sem s ním, jsem zvědavka!
Já jsem si tak rekapituloval na Silvestra (http://jizni-svah.blogspot.com/2008/12/objevy-ronku-2008-aneb-mal-rekapitulace.html), večerní vína (i přes slušný ryzlink od Hrabkovského) už to naštěstí nezměnila :o) Sestavit vyloženě Top 10 lahví by se mi asi nepodařilo, jsou to spíš vína “chtěl bych ochutnat znovu” (případně “chci pít co nejčastěji”) a těch je mnohem víc 🙂
Zvedám hozenou rukavici :-), i když vybrat pouhých 10 vín je to těžší, než jsem si myslel. V mém žebříčku jednoznačně dominují červená z JZ Francie:
Ch. Montus 2002, AOC Madiran
cuvée Vielles Vignes 1994, Ch. Bouscassé, AOC Madiran
cuvée Cent pour 100, roč. 2002, Ch. Moulin Caresse, AOC Montravel
Prestige 2002 a 2003, Ch. Haut-Monplaisir, AOC Cahors
Dále dvě Bordeaux, z nichž první je moje “víno roku” a všem ho plně doporučuju:
Sarget de Gruaud-Larose 2000, AOC Saint Julien
Clos Floridene 2000, AOC Graves
Z jižní Francie se mi líbilo několik vín, spíše namátkou uvádím:
cuvée Garsinde 2004, La Grange de Quatre Sous, Vin de pays d´Oc
Réserve 2003, Ch. de Gourgazaud, AOC Minervois la Liviniere
Sladkých bílých piju relativně málo, ale když už, tak jsem v sedmém nebi:
Reve d´Automne 2003, Ch. Laffitte-Teston, AOC Pacherenc du Vic-Bilh
Domaine Nigri 2003, AOC Jurancon
Jo, byl to dobrý rok!
Sajmik: máš nějaké zásoby (klidně mladších) Montusů a Bouscassé dovezených přímo z Francie? Klidně bych nějaké odkoupil, za fajn peníze je mají všude po Evropě, ale tady stojí nesmyslně moc (asi se toho prodává málo). Jsou to nádherná vína!
FYI: Na můj dotaz ohledně RR05 jsem 29.12. dostal odpověď “V současné době vyprodáno.” Takže s tou poslední šancí to nevidím moc optimisticky.
Ještě jeden komentář k položce 8, vínu z Hodonic. Tady píšeš “Sauvignon, VzH 2005”, ale v odkazovaném článku máš “Tramín, VzB, 2005” BTW kde vína z Hodonic kupuješ? E-shop na jejich stránkách moc nepremává …
Belcarnen: bohužel, zásoby mám minimální. Ale koketuju s myšlenkou objednat pár lahví Domaine Labranche-Laffont Vieilles Vignes na http://www.vinexus.de, na toto víno jsou dobré reference a 15 € je ještě celkem snesitelná cena.
Sajmik: dík za tip… ne Vinexusu mám už pár lahví předvybráno. Skoro bych navrhl nějakou společnou objednávku, ale vzhledem k tomu, že nad 100€ je tam stejně jen poštovné za každou láhev, tak to vlastně nemá smysl 🙂
Asi jsem se ukliknul a rozepsaný seznam zmizel, pokud se odeslal prosím smazat. Tak znovu bez ohledu na pořadí:
Tanzberg: RB 2002 PS
Peter Lehman: GSM 2004
Lorenzo Sormani: Valtelina Superiore Valgella 1995
Korábovi: Neuburg 2006 PS
Antinori: Palazzo Antinori 2003
Mikrosvín: Chardonnay 2004 VH
RR 2004 VH
RM 2004 PS
Weingut Binz: Nackenheimer Riesling 2006 Spatlese trocken
Vaďura: RB 2003 jak.
Já se vůbec neopovažuji zvedat hozenou rukavici, neb jsem o ligu jinde, možná o víc, možná je to úplně jiný sport 🙂 Ono je to ostatně vidět i z vybraných vín. Ale nedá mi to a také připíši mých TOP 10 roku 2008, řazeno náhodně.
1) Ryzlink rýnský, PS 2005 – Richard Tichý, Hrušky
2) Rulandské modré, VZH 2005 – Vinselekt Michlovský, Rakvice
3) Frankovka, PS 2006 – Patria Kobylí a.s.
4) Chardonnay, VZH 2005 barrique – ŠSV Velké Pavlovice
5) Neronet, VZH 2005 – Neoklas a.s. Šardice
6) Blauer Portugieser, Qualitätswein 2006 – Weingut Norbert Bauer, Jetzelsdorf (Weinviertel, AUT)
7) Riesling, Beerenauslese 2003, Königin Victoriaberg – Hupfeld (Rheingau, GER)
8) Rheinriesling, De Vite Premium 2007 – Weingut Roland Minkowitsch, Mannersdorf (Weinviertel, AUT)
9) Coto de Imaz, Gran Reserva 1996 – El Coto (Rioja, ESP)
10) Sylvánské zelené, JAK 1995 – ZD Sedlec
Víno 9) je pro mne doposud nejlepší červené, jaké jsem kdy pil…
Tom
Sajmik: Hmmm, Madiran. To je zajímavá a hodně mimo oblast. Mám Tannat hodně rád a nikdy si nenechám příležitost ho ochutnat. Doma ale suším jen jednu lahvinku La Cavette z Domaine de Grábieou. Kdyby byla nějaká Tannat poznávací akce, rád se přidám!
Jo: Na Ten Ryzlink jsem upozorňoval, takže asi někdo zareagoval rychle. Bylo ho tam jeno pár lahví. Za renonc na odkaze se omlouvám, šlo o ten Tramínek samo! Vína z Hodonic kupuju v Brandýse ve vinotéce U Zámku. Z domácího sortimentu fajn výběr a dobře skladovaný lahve.
Uwe: Tak to vypadá, že máme podobný chutě 🙂
Tom: Neblbněte! Liga je liga 😉 Pár vín z vaší selekce znám a není tovůbec špatný pitíčko. Bohužel z produkce El Coto znám jen ty základní věci. A 7) je špička!
Vinograf: Já ještě zareagovat stihl 🙂 Po doporučení pana Pitoura jsem včera podnikl nájezd na brněnské zastoupení Lahofera – sklep U Žíznivého Mnicha. RR05 jsem vykoupil, RR06 jsem tam ještě trochu nechal 🙂 Do těch Hodonic budu asi muset zajet či zavolat, Brandýs je trochu z ruky a přes 3000 kč objednávku dělat v nejbližší době nebudu. Ale sortiment mají moc pěkný, to se musí nechat. Jen jsem se chytil toho “přiobjednat”.
Vinograf: děkuji za útěchu 🙂
S číslem 7) a jeho špičkovostí souhlasím, o to více, že mne 2 butylky “zabírají” místo ve sklepě 🙂
El Coto – měl-li byste zájem, jsem celkem blízko “zdroje” a mohl bych Vám nějaký vzorek dodat na přechutnávku (dají se pořídit za sympatické ceny). Jejich nabídku jsem poznal celkem komplexně a dost se mi líbí.
Tom
Tom: OK, nejlíp až bude nějaká společná ochutnávací akce, tak se zúčastněte. Bývá to sranda.
Vinograf: No, postavit celou ochutnávku jen na Tannatu by asi nebylo jednoduché, ale s okolím (Cahors atd.) by se to zvládnout dalo. Pokud najdete člověka, u něhož se ta akce udělá, ostatní se nějak zařídí.
Vinograf: po takovýchto akcích prahnu! Jen nevím, jak to “tam u Vás” přesně chodí. Budu rád za jakékoliv bližší info, klidně na mail. V mém okolí se bohužel nevyskytuje dosti podobně zasažených lidí vínem, jako jsem já, tak pro ně dělám spíše “osvětové” akce. Proto se moc rád zúčastním společného ochutnávání! Jak to, prosím pěkně, funguje? Tom
Sajmik a Tom: Nejlepší je pořádat domácí ochutnávky. Děláme s pár lidma a je to bezva. Ideální pro větší sestavy je to udělat na jaře někde venku – až bude teplo, tak to můžeme vyhlásit!
Tom – neblbněte se skromností, zrovna to první víno, RR PS 05 Tichého z Hrušek si pamatuju, to hrálo první ligu!
Vinograf: domácí ochutnávky pořádám pravidelně každé pondělí, i když jsme jen dva účastníci 🙂 Dochází kamarád, manželku nepočítám (s jejím hodnocením chutná/nechutná). A jednou za měsíc pořádám větší pro cca 10 lidí (převážně exkolegové), ale to je “pouze” ta osvěta většiny zúčastněných, chybí mi právě takové zasvěcenější spoluhodnocení a spolupohled na víno. Proto bych byl za, byla-li by možnost někdy se někde k někomu přidat.
Sklenička: to víno je skutečně nádherné. Ale skromnost je podle mne skutečně na místě, když kolem “létají” pojmy jako Sipp, Ch. Montus a spol. 🙂
I když záleží kdo jak to bere – doposud mám těžiště zájmu v moravských vínech a vůbec si nestěžuji. Sem tam na porovnání něco ze zahraničí, to je taky fajn.
Tak jsem se taky dokopal sepsat sumář roku 2008, aneb vína, která v roce 08 nejvíc zaujala:
Chateau Petit Bocq 2001, Bordeaux, Saint Estéphe
Chateau Calon Segur 1983, 3e GCC, Saint Estéphe
Chateau Du Tertre 2002 5GCC, Margaux
Chateau Croix Mouton 2004
Chateau Bernadotte 1996
Chateau Lascombes 1983 2GCC, Margaux
Chateau Giscours 1961 3GCC, Margaux
Chateau Cos d’Estournel 1994 2GCC Saint-Estèphe
Barolo Cru Cerequio 2004 Michele Chiarlo
Champagne Larmadier-Bernier, Blanc de Blancs, Premier Cru
Pinot Blanc 2006 PS, Reisten
Rulandské modré 2006 VzH ,Weitosh
Tom: Já bych manželky a milenky s tím jejich chutná/nechutná nezatracoval. Protože ony na to maj celkově asi zdravější pohled než my fanatici.
vinyl: Ach jo. Tak na tohle fakt nemám. Ale jedu aspoň pro toho Weitoshe. Apropó jak bylo v Margó tenkrát v tom šedesátom prvom?
Vinograf: Tak jsou to opravdu highlights, ale nic úpně nesmyslného. Giscours 61 stálo asi 2100. A to bylo nejdražší. Petit Bocq, Croix Mouton nebo Bernadotte jsou kolem 500. V šedesátom prvom bylo v Bordeaux možná nejlíp z celého století, to jsem nemohl odolat. 🙂
Vinograf: kam prosím jedete pro Weitosche? Přímo k němu do Kralup? Nebo je dostupný i někde jinde?
Vinyl: Tak to jóóóó. Ale 61 už je docela dlouho i na dobrý víno. Žilo to ještě?
Tom: Byl jsem tam včera – přímo v Kralupech. Zkusím to do pondělí přechutnat a poreferovat.
Vinograf: Výborně, počkám na Váš porefenc, než bych tam případně vyrazil. Bral jste i něco jiného než RM od něho?
Vinograf: žilo neuvěřitelně, v průběhu pití se navíc ještě zlepšovalo. Neumím moc to chuťové názvosloví, ale nejlepší termín co mě napadá je šťavnaté 🙂
Tom: Dál už má jen jakostky od 60 do 80kč, na svou cenu výborné, ale pochopitelně nic co posadí na zadek.