Adventní hrabičky 51/08
Stavíte? Rekonstruujete? Vrší se vám doma prázdné láhve od vína? Pak se mrkněte na stránky společnosti, která nejspíš objímá stromy. Referuje o biovinařství v západní Austrálii a jeho přínosu k novým metodám stavby. Staví totiž z vody. A protože by jim to jinak nedrželo, nalili jí do láhví od vína. Voda chladí, hřeje, je ideální zásobárnou tepla. Bezva nápad, ale nesmí mrznout.
Nedávno jsem tady nadšeně opěvoval Ryzlinky od Lahofera. Nula šestku asi ještě seženete leckde, panenskou sklizeň z roku 2005 asi ne. Pokud o ní máte opravdu zájem, jsou jí poslední tři kartony (18 lahví) ve skladu u Lahoferů v Dobšicích. Alespoň mě o tom informoval Michal Pitour z jejich týmu. Takže nezaváhejte. Cena je 125,- za kus.
Decanter poreferoval, že prodeje vínoprodukce z Ameriky letos převýšil prodej Francie. Jde samozřejmě o UK, ale Britové byli vždycky velkými milovníky vín ze země, která jim tak dlouho vládla. Už proto to není bez zajímavosti. Mrkněte sem.
Grape Radio má zajímavý post o Pomerolu. Jde v něm o skupinu, která si říká The Pomerol Seduction. To je devět vinařství z oblasti, která se rozhodla vytvořit asociaci propagující Pomerol jako celek. Co je na Pomerolu výjimečného, jak se liší od Sain-Emilionu a proč nemají vlastní klasifikaci… Výukové, zajímavé. Poslechněte si.
Alfonso Cevola dostal fajn nápad. Oslovil několik lidí z branže a požádal je o doplnění věty: “You know it´s Italian when…” Prostě víte, že jste v Itálii. Jednoduchost a trefnost odpovědí mě úplně odrovnala. A docela by mě zajímalo, jak by vypadaly odpovědi, kdyby tam místo Itálie byla Morava.
Věděli jste, že existuje vínoblog, zabývající se jenom sběratelstvím vína? Jmenuje se Wine Collector a moc mě baví, protože se rád koukám na ty fotky sklepů, plnejch lahví s archivním prachem a patinou. Když se do něj začtete, dozvíte se mimo jiné, že víno si máte užívat v tichosti a nechlubit se. A taky že hosté většinou vaší vášeň neocení. Tak to znám.
Jak se v praxi víno převáží? Buď v láhvi už od zdroje, nebo takhle. Jamie Goode popisuje realitu dnešních převozů vína přes oceán, nejčastěji na trase Chile – Evropa. Tenhle bag-in-box pojme 25 000 litrů a jezdí si po světě!
Užili byste si Vánoce bez vína?
Tohle jsem malinko nepochopil: “Decanter poreferoval, že prodeje vínoprodukce z Ameriky letos převýšil prodej Francie. Jde samozřejmě o UK, ale Britové byli vždycky velkými milovníky vín ze země, která jim tak dlouho vládla.”
Kdo to tak dlouho těm ubohým Britům vládl?
Dobře vypadají i pánové v polobotkách přetáčející to chilské víno.
André: Když počítám vládnoucí třídu, která modeluje chování národa, určuje trendy a posiluje jazyk, tak to ti Frantíci tam byli sakra dlouho. Z Keltů a Robinů Hoodů vycepovali normální klasu, ne 🙂