Vína z Karlštejna 1.
Poznej svůj kraj, velí mi vinařský pud sebezáchovy. Kraj, kudy táhnul otec vlasti s burgundskou révou v náručí a sázel to všude kde se dalo. Údolí Berounky má všechno, co může kraj vína mít – dost slunce, říční odlesky, zajímavou půdu a šikovný lidi. Náš kraj je ale pivní a tak lidí s nadšením pro víno tu ještě není tolik, aby všechno klapalo. Anebo možná je, ale systém se ještě musí trochu promazat.
O těch lidech je to nejvíc, ne o tom, že by tu bylo málo tepla. Krásně je to vidět třeba na vínech ze Salabky – jen co tam dokázala změna přístupu. Jenže na Karlštejně by měla vládnout ruka vědy v praxi. Tamní vinice totiž patří pod Výzkumný ústav rostlinné výroby v Ruzyni a ve sklepě dovádí hlavně doktorandi z Lednice.
Naše výprava čítala tré mladých a zdravých mužů. Objednali jsme se u inženýra Vrány na prohlídku vinic a sklepa, ale jen tak to nebylo – výzkumák je výzkumák a kdyby jim tam lezli lidi jako do holubníku, kam by to dopracovali, že. Nakonec nám dost pomohlo, že jeden z nás s ústavem spolupracoval na projektu izolace resveratrolu z matolin, takže nás brali jako kolegy z branže.
Na Karlštejně je několik vinic. Nejznámější a nejviditelnější je Plešivec, kde jsme brousili my. To je trať, která leží přímo nad silnicí a nad řekou, lehce bokem od majestátu klenotnice. Dál od hradu směrem na Srbsko se pak prostírají tratě Vrše, Na Vinicích a U Besídek – pokud to chcete podrobně, mrkněte se na PeeJeeho mapku tady.
Právě vzhledem k tomu, že jde o výzkumák, není hlavním účelem vinic dávat vynikající víno. (O historii a účelu VSV Karlštejn si přečtěte tady.) Jde tu hlavně pokusnou výsadbu nově zkoušených klonů, odrůd, podnoží, o klonovou selekci, testuje se tu množení in vitro, vlivy různých řezů; prostě probíhá tu všechno možný, co si třeba vymyslej doktorandi jako svůj projekt. Kromě toho se tu spousta věcí měří, sleduje, zapisuje, odečítá a stanovuje, experimentálně pokusuje a zkoumavě analyzuje, takže i když se z toho nakonec udělá víno, jeho kvalita není to nejpřednější. Přesto se tady révě daří a na výborný víno se tady dá narazit. Bohužel se s ním málokdy setkáte v obchodě.
Marketing, propagace, tlak na kvalitu a budování značky karlštejnských vín zcela chybí. Na hlavní turistický uličce pod hradem je vinotéka s Moravou (?!?), místní víno se dá koupit akorát v infocentru nebo v zastrčený umakartový cukrárně. Ovšem bez výkladu, bez snahy něco prodat, bez možnosti ochutnat nebo se něco dozvědět.
Na jednu stranu přístup ústavu chápu. Cílem je tu výzkum a basta fidli. Na druhou stranu je mi trochu líto, že se místní vína nedostanou mezi lidi, protože jde o vynikající ukázku (přerušený a obnovený) tradice místního vinorodýho kraje. Dýchá z toho na mě nějakej pozůstatek starýho myšlení, kdy výzkum žije z dotací a dobrodiní ministerstev a vzdaluje se tak praxi toho, co je v běžným světě integrální součástí výroby vína – jeho prodej. Výsledkem tohodle stavu je třeba to, že když zadáte na informačním portálu www.karlstejnsko.cz heslo víno, nenajde to nic. Tolik zprávy.
Druhá část (aby to nebylo tak dlouhý) bude věnovaná ochutnávce ve sklepě a konkrétním vínům.
Co by měl podle vás dělat výzkumák?
Já jsem se byl podívat do Karjštejna asi před měsícem…
Taky jsem si říkal, že na tak zajímavou polohu a ještě v blízkosti Prahy a prostě vůbec “Káštejn”, je vinařství nebo vlastně “vinařství” v podstatě bez propagace.
Co by za tyto marketingové atributy dalo třeba nějaké druhořadé vinařstí na Moravě…?
Přitom budova je hned u silnice a nad ní se rozpostírají nádherné terasy..
Jak jak je napsáno – vína jsou jakýmsi vedlejším produktem jejich výzkumné činnosti.
To je sice hezké, že by se karštejnská vína měla dostat mezi lidi, ale kdo to bude dělat? Na marketing prostě výzkumný ústav nemá tabulkové místo.
P.S. Kteří doktorandi z Lednice to tam vlastně v tom sklepě dovádí?
ceskolipak: Ta poloha je vážně parádní. A prostor je tam dost, takže fakt nevím.
André: Nechápu propagaci jako něco, co by odčerpávalo peníze z rozpočtu, ale jako něco, co je tam má naopak přitáhnout. Navíc to nejsou žádný velký položky, naopak. Leckterý obchod by si toho považoval, kdyby vína z Karlštejna mohl zařadit do nabídky. Ad doktorandi – zrovna pan inženýr Vrána, který nás prováděl, je doktorand. Podle jeho slov tam dneska působí ještě jedna doktorandka, on sám doktoranda střídal. Na webu VURV se píše, že stanice má dvanáct pracovníků, ale nechci takhle pálit od boku, kdo dělá co.
Ad Vinograf:
Souhlas, kdyby byla vytvořena pozice, kde by měl někdo na starost propagovat a prodávat vína, tak by to jistě nebylo ztrátové místo. Pokud si vzpomínám, tak pouhý prodej vín pro návštěvíky je někdy ve dnech jako úterý, čtvrtek, nebo středa a pátek pár hodin…
Vzhledem k exponovanosti lokality o víkendech se to nejspíš poněkud míjí účinkem.
Už jen neakutální web odradí potencionální zájemce.. Možná je to záměr
Před několika měsíci jsem na stránkách szpi.cz zjistil, že Karlštejn má zatříděné Sylvánské zelené, slámové víno. Ale kde ho sehnat, nebo je to podpultovka?
Chápu, že mnoho vyrobených vín není úplně nanejvýš jakostních, jsou-li předmětem výzkumu (vliv zatížení keřů, řez, klony atd.) na úrodnost a sledování různých parametrů a není prováděna selekce hroznů, což třeba nevede l nejoptimálnější technologické zralosti(?), ale to snad není na zábranu dát světu vědět o netuctovém terroir, jako starobylá lokalita ve vápencových terasách a svazích okolo Berounky jsou.