Tandoori Cava, chilli indián s bublinkama
Nadlábnout se karí a spláchnout to šáněm? Vynikající nápad. Indická kuchňa jde totiž s bublinkama naprosto famózně.
Bublinky miluju, ujíždím na nich a považuju za hroznou škodu, že se většinou pijou jenom jako pártydrink. Sektům je totiž třeba dát prostor v gastronomii, párovat je s jídlem. A indický pálivky jsou zrovna jedním z nejlepších pokrmů k perlení, protože tam kde tichý víno hraje druhý housle, protože se vůči brutalitě chutě nedokáže prosadit, přijde svěží osvěžení perlivosti a dokonalost světa je na světě.
Stalo se nám to nedávno při pozvání na večeři – línej hostitel je někdy požehnání. Než se patlat s omajdou, nechá jedny hosty (!?!) nakoupit v tejkevej, druhý pak (to jsme byli my) přinést víno. Sám pak jen lůze otevře dveře a zasedne ke stolu. On je však nejméně třemi pilíři k úspěšnému večeru: zprostředkovává komunikaci mezi oběma páry hostí, aby došlo ke vhodnému spárování jídla a vína, volí vhodnou hudbu a myje nádobí. Jo a může zapálit vonnou tyčku.
Restauraci Tandoor z Břevnova možná znaj filmožrouti z Varů. Její majitel tam má stejně vedený podnik kousek od Thermálu, tuším že je to dvorek ulice I.P.Pavlova. Younus Mohammad bdí nad domorodými kuchaři, kteří vaří pokud možno autenticky, teda tak, jak jim jejich kuchařský zobáčky narostly. Jídlo si ale můžete vzít i dom – nandají vám ho do krabiček z polystyrénu a napíšou na to co to je, aby se vám to v autě nepopletlo. To si pak můžete rozprostřít po stole a jíst v indickým módu Ath Sikh Ažd ej-Hrábne.
Vyplatí se nakoupit ve společnosti, tak abyste ochutnali co možná nejvíc dobrot. Základem nabídky je kurma, dhál, vindalů, většinou karí jídla na bázi masa nebo luštěnin; kolem všeho plavou báječný sosíky. Zakusovat k tomu můžete buď placky nán nebo basmati rýži, výborně neutralizuje a odpaluje jogurtové lassi. Vrcholem osvěžení od pálivosti jsou ale svěží bublinky. Tentokrát nás z bryndy vytáhla Cava Mont Michel s přívlastkem brut reserva, kterou mají (nebo aspoň měli) v nabídce Global Wines. Byla totiž jako políbení víly. Jako svěží rosa, co padá na koleje, kde stojí děvče, za uchem květ, unavený, protože v nohách má už tisíc mil a ta rosa se pomalu mění v déšť, co jí smáčí vlasy. Dobře vychlazený děvče, ať už má jeho kvašení v láhvi tradiční metodou na svědomí kdokoliv, je k rozpálenosti kuchyně orientu to nejlepší na srdci i na jazyku.
A co vy pijete k pálivákům?
K pálivákům, u nás hlavně Mexico, vždycky pivo. 🙂
Jeeee, Tandoor, tam jsme zrovna v sobotu s bandou byli 🙂 Hezky ve ctyrech; kazdej jinej predkrm, jiny jidlo, 4 ruzny prilohy (dve ruzny rejze + dve ruzny placky), no zadegustovali jsme si slusne 😉 K piti jsme sli do piva (ozkouseli jsme i ty jejich dve indicky), ale bublinky by s tim mohly pasovat taky zajimave. Nekdy testnem.
Jinak zdravim Vinografa! Ctu to tu od zacatku, avsak jsem clovek spise ctouci nez pisici, tudiz muj prvni vykrik tady. Moc peknej web. Hodne zdaru a spoustu spokojenejch cteranru preju!
vinyl a VN: 007 na vás i s tím jeho Bollingerem 59, pivaři jedni 😀
K indii pivo, jednoznacne :-). Do Tandoori chodím od jejich začátků na Břevnově a za poslední rok mi přijde, že se hnuli celkem dost znatelně správným směrem. Ze začátku bylo – aspoň pro mě a moje podobně indicky postižený kamarády – jejich vindaloo jako pojídání maličkých, vybuchujících atomových bombiček na jazyku, které okamžitě vyvolávaly v člověku neuvěřitelně naléhavý pocit, že jeho hlava, břicho a končetiny pomalu a nevyhnutelně zevnitř odhořívají směrem k povrchu. Ale poslední dobou není nad jejich Lamb Korai, na tom jsem vyloženě závislej :-). Ale bublinky určitě vyzkouším, velice inspirativní nápad, díky za něj!
Tomas: Ty atomový bobmbičky – to je právě ta Indie 😀