Znám elegantní Frankovku…
ta vyrostla vám v Limbachu,
což slovenská je ves.
Ne ptáci a laně, nýbrž stréci a tetky tam chodí pít, javorový kmen nehledaje nehledajíce, do trnavské vinotéky Dobrý pocit. Mít vinotéku, jmenuje se zrovna takhle, protože dobrý pocit z hlediska filozofie života znamená možná víc než štěstí.
Občas blbneme v Bratislavě a výletujeme do Trnavy. Tam má totiž studio jeden moc šikovnej člověk – výborně nahrává bicí soupravu. Má starý mikrofony, lampový pre-ampy a je to prostě blázen s úžasnýma ušima a citem pro hudbu. Při pobytech ve studiu tak zastane nejen práci mistra zvuku, ale i producenta a dohlížejícího skladatele. Takže mi často nezbejvá, než se toulat po Trnavě, vysedávat u kafíček nebo u vínka.
Ale ne, že by místní špeluňku bylo nějak težký objevit. Je hned na hlavní třídě. Vlezete tam a hned se vás začnou vyptávat, co že to hledáte. Něco místního. Aha. Limbach je z Trnavy kousek, z Blavy vlastně ještě blíž. Ze kterýkoliv věže trnavskýho kostela (a že jich tam je) se dá dohlídnout k patě Malokarpat, kde je jedna z nejlepších oblastí Slovenska propěstování révy.
Tahle Frankovka vyrostla na jejich svazích roce 2000, ale do láhví šla až skoro po šesti letech. To je u nás (mám Slováky pořád jako bratia) docela zvláštní postup, protože skladování v čemkoliv znamená, že vám to zabírá místo, musíte mít sudy, tanky, nádrže nebo vinifikátory, prostě něco, kde se to školí. Pak logicky roste cena. Tady nevyrostla. Víno stálo pakatel – ve vinotéce sto čtyřicet slovenských, přímo ve vinařství je za stovku. Stovku!?! Není to žádnej nabušenec nebo masakrózní šikanovač. V cukernatosti dosáhla neskorého sberu a ze všeho nejvíc pro ní mám slova jako přírodní a elegantní, decentní. Podobný přívlastky jsem měl i pro ostatní vína z Limbašského vinohradníckeho družstva, ať už to byly jejich Ryzlinky nebo celkem dost parádní Sylvány a tak je mi jasný, že se k nim jednou musím podívat.
Víno je to jak když opustíte pohnutou historii kdysi německý obce, vylezete z jejích vinic a pustíte se Karpatama na sever – třeba jako směrem k panu Masarykovi do Skalice. Slunce pere do vás, do kůry borovic kolem, do brouků a jehličí. Osvěžení vám nabídla skromná studánka, pozobali jste trochu ostružin a borůvek. Krajina pod váma se vlní a zlátne obilím, večer možná sprchne. Dojdete až na palouk, kde si chcete odfrknout, ale po chvíli vám dojde, že palouk je vlastně zpustlá zahrada uprostřed lesa. V rohu bouda a před ní strom se švestkama. Jsou tak akorát, i když vám žena tvrdí, že ještě nejsou. Jsou prostě nepřezrálý, mají akorát barvu a už jdou docela dobře od pecky.
“Nejez to,” říká vám žena. “Je to nezralý.”
“Mně to takhle chutná.”
Sedíte pod stromem, nasáváte ten vonící a tetelící se vzduch, žužláte pecku a máte Dobrý pocit.
Znáte Limbach? Kdo jsou vaši oblíbení Slováci?
… stréci a tetky tam chodí … nehledajíce, …
JP-retired: A jé! Čédina 😉
z našich “veľkoobjemových” vinárov mám najradšej Mrva a Stanko (ich Pinot Noir VzH 2007, Čachtice napríklad získal zlato na Mondial du Pinot Noir zo švajčiarskeho Valais), potom Karpatskú perlu z Trnavy, Vinanzu z Vrábľov a Chateau Belá, ktorá však celá ide na export a údajne robí jedny z najskvelejších rizlinkov, avšak za svetové ceny 🙁 Z menších výrobcov je to bezpočet príjemných vín, ľudí a príbehov…
pavlix: Mrva Stanko docela znám, ale přijde mi to dost moderní a dost uniformní. Ale jinak moc dobře udělaný z hlediska technologie. Chateau Belá bych moc rád ochutnal! A pak mě nedávno docela překvapily bublinky od Hacaje.
aj ja by som to rád ochutnal, ale Rizling rýnsky, BV, r. 2001 sa dá zohnať na webe tak za 150€ a to je docela zvrátené 🙁
mohli by ste trošku viac rozviesť tu uniformitu a modernosť u Mrvu a Stanka, dosť by ma to zaujímalo, ďakujem
Ch. Bela: lze v praze koupit u http://www.domaine.cz za 446-550Kč (je tam jeden úlet za 5000,-), což už teda je cena, za kterou prodávají i rieslingy od předních německých vinařů. No, tady to nezaznělo, ale předpokládám, že to víte: Chateau Bela je podnik asi největšího německého ryzlinkáře Egona Mullera, takže tam bych takovou cenu i čekal. Mám jednu lahev, 2004, akorát nevím, jestli je to ta sladší nebo sušší verze, spíš ta sušší. Sakr, tu jsem mohl vzít ke Skleničkovi, to mě vůbec nenapadlo.
to p.j.: ďakujem za informáciu kde sa dá Ch. Belá kúpiť. v SR sa na nete ponúka len ten BV z roku 2001 čo stojí nad 5000,-CZK.
Pavlix: Mrva a Stanko mi přijdou něco jako mezi Michlovským a Hortem u nás. Takže to vůbec nemyslím jako nějakou urážku. Prostě hodně na úrovni podnik, který jede v moderních technologiích a dělá tak víno pro poměrně širokou vrstvu konzumentů. Pitelný, řemeslně výborně udělaný, ale pro mě tak trochu bez zajímavosti. Právě to je ta věc, kteá mě dost překvapila na Limbachu. Vína on nich jsou na tu velikost produkce krásně přírodní a neznásilněný.