Demonstrující hrabičky 45/08
Ve Francii to vře. Demonstruje se proti očekávanému zákonu, který zvedne daně na víno, zakáže inzerci vína na internetu a zakáže veřejné ochutnávky vín zdarma. Do boje proti stupidní novele vytáhl vinařský průmysl i veřejnost, ohniska odporu jsou v pilířích francouzského vína obecně: Bordeaux, Barsac, Sautenres, Sancerre atd. Decanter o tom píše tady.
Wine Spectator nám přináší další studii. Těhulky si můžou s posvěcením britských vědců dát tři až šest skleniček vína do týdne, jejich děti pak budou v testech vykazovat lepší výsledky, než děti matek nepijaček. Co na to pan Cuketka a jeho abstinenční programo-pogrom? Report o studii najdete tady.
To na Sonoma State University vypracovali rozbor dopadu filmu Sideways (u nás jako Bokovka). Ukázalo se, že hlavní hrdina, neustále opěvující Pinot, je daleko nejlepší reklamou pro celou odrůdu. Stoupla poptávka, ceny, zájem a míra snobizmu. Mrkněte na to tady.
Alex Gambal se na webu Jancis Robinson rozepsal o ročníku 2008 v Burgundsku. Jak místňáci bojovali se zimou, s deštěm, s plevelem, padlím, novináři a o tom, jak je nakonec zachránil severní vítr (byť je krutý) si přečtěte tady. O den později narazíte na tomže webu na ročníkový report z Minervois a Languedoku od Grahama Nuttera. Následuje hodnocení roku v Němcku, pro nás taky docela zásadní.
O konferenci vínobloggerů jsem tu psal minule. Teď už začínají na světlo vylejzat některé projevy. Trockistka Alice Feiring má svůj výlev tady. Je to o jejích inspiracích a dojmech.
Hýbe námi Saké sýzn – kdekomu doma kvasí demižon s rýží. Někomu se to celkem daří, další splakal nad vejdělkem, jiný vám aspoň nabídne základní nouhau.
No a zdá se, že naši dva originelní harcovníci K jihovýchodu mírně skloněný Svah a Nádobka na tekutinu z taveného písku foukaná se konečně začínají usmiřovat. Považte, dokonce si již (opatrně) komentují články. Kluci, pojďme se někdy společně opít!
Co kvasíte? Máte rádi Pinot? Máte připravený projev pro každou příležitost? Kdy přestane ta mlha?
kvasím (kvasil jsem)plody patnácti registrovaných odrůd vitis vinifera a některé i v několika variantách,velkou většinu hrdě hlásím ,že úspěšně,
pinot je moje zásadní nejzamylovanější odrůda,
projevy mně moc nejdou a u nás mlha není,začalo drobně pršet
čte se to tu výborně až k sežrání……..
Doufám, že zítra pojedu kvasit k móři :o)) S těma drbama o usmiřování je to asi přehnané. Ve středu večer na Malé Straně jsme si se Svahem koupili napůl lahev šardonky, poklidně ji vypili a zdrbali všechny nepřítomné. Škoda že jsi tam nebyl, měl bys materiálu na další týden :o))))
Sklenička trochu kecá, pospíchal na vlak a nechal mne tam tu láhev dopít samotného, fňuk… 😉 Ale diskuse po té degustaci byla opravdu plodná, zapojila se do ní hromada lidí a třeba bude mít i nějaké reálné dozvuky 🙂
A vůbec, já proti Skleničkovi nic nemám, jen se s ním obvykle naživo pohádám 😀 Ale po těch sylvánech panovala taková nějaká smířlivá nálada, asi u nich ani jeden nemáme vyhraněný názor… :-)))
69: Prý se vám do toho opřela bloggerská ruka. Tak aby to potom nekvasilo úspěšně 😀
A díky za kompliment!
Sklenička a J.Č.: Škoda, středu jsem propásl v návalu stěhování. Ale vy jste si určitě meli co povídat!
Zatímco těhotné Britky mohou pít až šest skleniček týdně, Francouzkám se doporučuje, aby dětem mladším než jeden rok nenamáčely dudlíky do vína, a Češky jsou se šesti skleničkami týdně alkoholičky i když nemají žádné děti. Že prý žena tolik alkoholu nesnese. Ale taková sklenička vína před projevem… 😉
Aspoň že tu mlhu tady nemáme 🙂
Vlaďka: A co taková sedmička před projevem! To si pak člověk připadá jak rocková hvězda 🙂
Co na to pan Cuketka a jeho abstinenční programo-pogrom? Report o studii najdete tady.
na stáži v kojeneckém ústavu na thomayerce jsme měl možnost vidět pár odložených dětí s vrozeným poškozením po alkoholu. raději nebudu popisovat, jak ta dítka dopadla. nemusolo to být ani po víně, ale každá taková studie, která alkohol v těhotenství “omlouvá” mi ze zásady nedělá dobře :/
pan c.: smysl podobného textu mi spíš přijde v tom, že případná těhule nebude totálně ve stresu, že první měsíc těhotenství (než to zjistila finálně) něco popila. Případně opět nebude stresovat, že tím přípitkovým šampaňským nebo sklenkou vína jednou za měsíc na nějaké oslavě způsobila nevratné škody na budoucím potomkovi. Skoro sklenka denně, která z té studie vychází stále jako OK, mi taky přijde poněkud moc…
J.Č.: Zdá se mi to taky tak – stres je větší zabiják než akláč (to je zase největší kocour), ale všeho moc s mírou – nebo si vykopeš jámu, až se ucho utrhne. Lépe řečeno: jak se do lesa ozývá, tak není nikdo prorokem.
Sedmička před projevem? To už bych se ani nedostala k tomu projevu 🙂
Pane C., já si (možná naivně) myslím, že dítě je poškozeno až tam, kde je alkohol zneužívaný. Upřímně si nedokážu představit Češku, která by těch šest skleniček týdně v těhotenství vypila a nebyla na alkoholu závislá. Kromě toho, že člověku nechutná alkohol, cigarety, káva, ani jiné jedy (jako třeba olivy…), ho stejně nenechá ani okolí. Od chvíle, kdy to na dotyčné začne být vidět, vědí najednou všichni, co je pro miminko nejlepší. V něčem je to dobře, v něčem ne, ale je to tak. Těch alkoholových kontrolek je tolik, že prostě není šance, pokud s tím matka neměla problémy už předtím. A těhotenských rizikovostí je taky spousta, takže soudná těhule se řídí tím, co jí nakazuje miminko a se zbytkem si neláme hlavu.